Welcome to the beta version of Digitaljob! Your opinion matters.

Send Feedback

0 applications for this job

638 views

Inginer Prepaid/IN

Other jobsBucharest, Romania

2 years ago

  • job position

    Other jobs

  • job program

    Full-Time

  • job level

    Middle-Level

    2 years ago

Company info

  • Industry

  • Type

  • Size

  • Founded

Description

SCOP:
Participa la proiectarea si implementarea de noi servicii si produse Prepaid/IN conform specificatiilor comerciale primite si la integrarea elementelor de reţea necesare asigurarii serviciilor Prepaid/IN

 Responsabilităţi:

Analizeaza specificatiile comerciale in scopul determinării și definirii specificațiilor tehnice/funcționale corespunzatoare implementarii de noi servicii si produse Prepaid/IN;

Analizeaza interdependentele dintre noile servicii/produse si portofoliul prepaid comercial existent;

Lucrează la fazele de design și implementare ale serviciilor si produselor Prepaid/IN;

Este responsabil pentru definirea planului de testare, pentru a asigura implementarea corecta a cerințelor serviciilor si produselor;

Emite si urmareste ordinele de lucru specifice pentru echipele operaționale, necesare pentru a asigura o gestionare optima a portofoliului prepaid;

Analizeaza si rezolva/escaleaza problemele aparute in activitatea zilnica, in conformitate cu procedurile existente si cu natura proceselor interne, in scopul prevenirii disfunctionalitatilor din sisteme;

Ofera asistenta echipelor operaționale, pentru a mentine aplicatiile si sistemele Prepaid/IN in parametri optimi de functionare;

Interactioneaza cu furnizorii de echipamente si aplicatii pentru raportarea si rezolvarea problemelor aparute in sistemele Prepaid/IN;

Participa la proiectele de upgrade/update/migrare platforme Prepaid/IN;

Cerinţele postului
Studii:

Studii superioare – diploma de licenta/master a unei institutii de invatamant superior cu profil tehnic (Telecomunicatii, Electronica, Automatica si Calculatoare etc);

Experienţa în muncă:

1-3 ani experienta in domeniul telecomunicatiilor sau in domenii similare – Prepaid/Platforme IN (Intelligent Network);

 Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:

Cunostinte de baza arhitectura retea GSM, platforme Prepaid/IN, protocoale SS7/SIGTRAN, DIAMETER;
Cunostinte UNIX (operare, programare), baze de date (SQL), XML-RPC over HTTP, JAVA;
Cunostinte Windows, Microsoft Office;
Buna cunoastere a limbii engleze;
Adaptabilitate, flexibilitate si rezistenta la stres;
Bune abilitati de comunicare (verbala si scrisa);
Gandire analitica;
Atentie la detalii;
Orientare catre client;
Initiativa si atitudine pozitiva.